FOTOGALÉRIA
Kontakt
0949 753 165
Facebook
Instagram
YouTube
E-mail
manazer@btmmb.sk

MAS BTMMB

(obec štvrtok)

MAS, združujúca dostatočné množstvo skúsených ľudí a inštitúcií, si spracuje a následne realizuje stratégiu rozvoja na základe princípov prístupu Leader. Realizácia stratégie spočíva predovšetkým v rozhodovaní o podpore projektov miestnych subjektov, vrátane ich monitorovania a v realizácii spoločných rozvojových projektov a programov.

“Našim bohatstvom je voda .”

Oblasť MAS BTMMB je charakteristická tým, že sa tu nachádza až 9 kyseliek. Trenčiansky okres je bohatý na minerálne a liečivé vody. Kyselky však nie sú len miestom načerpania vody, ale i oddychu. Niektoré z nich sa nachádzajú priamo v obciach alebo pri frekventovaných cestách, no mnohé nájdeme zasa v krásnom prostredí v prírode, pri potôčiku s miestom na posedenie či opekanie. Práve pre ich dostupnosť si ľudia zvykli navštevovať ich pravidelne a tak stráviť príjemný čas v prírode. Poďte sa s nami pozrieť na miesta, ktoré sú známe práve vďaka minerálnym vodám.

Aj naše územie je súčasťou NATURA 2000

Sýkorka veľká - Parus major (1758)

Naša najväčšia sýkorka, je 14cm dlhá a 14-19 g ťažká. Výrazne sfarbená má žlté bruško s pozdĺžnym čiernym pruhom a čiernu čiapočku. Vyhľadáva najmä listnaté lesy, ale býva aj v ihličnatých. Vyskytuje sa v blízkosti ľudských sídlisk, v záhradách a parkoch.

Ohniváčik veľký - Lycaena dispar Haworth, (1803)

Najväčší druh z našich ohniváčikov s rozpätím krídel 28 – 42 mm. Krídla samčekov sú zho­ra žiarivo oranžovočervené, s úzkym hnedým lemom. Dve generácie do roka. Motýle lietajú od mája do júna a od júla do augusta na vlhkých a podmáčaných lúkach a na brehoch potokov a riek. 

Rybárik riečny - Alcedo atthis (1758)

Veľmi výrazne sfarbený s oranžovou spodinou a modrým chrbtom, krídlami a temenom, meria približne 16,5 cm. Samotársky a teritoriálne žijúci vták. Živí sa predovšetkým menšími rybami, ktoré loví strmhlavým útokom pod vodou. Hniezdia v norách, ktoré si hĺbia v strmých brehoch vôd, v jednej znáške pritom býva 5 – 7 svetlých vajec.

Kačica divá - Anas platyrhynchos (1758)

Kačica divá váži 850 až 1400 gramov. Jej dĺžka je približne 58 cm a rozpätie krídel až 81 – 98 cm a dokáže letieť max. rýchlosťou 110 km/h. Párenie je na jar, prebieha podľa komplikovaného rituálu. Potrava kačice divej pozostáva prevažne z rastlinných látok. Hniezdi na ostrovoch tečúcich či stojatých vôd a močiarov.

Žltáčik zanoväťový - Colias myrmidone (1781)

Celosvetovo ohrozený motýľ z čeľade mlynárikovité. Na Slovensku sa v súčasnosti vyskytuje veľmi sporadicky na hranici pozorovateľnosti v Borskej nížine, v severnej časti Malých Karpát a južných Javorníkov.

Bocian biely - Ciconia ciconia (1758)

Na stredoeurópske pomery pomerne veľký druh. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 2,7 – 4,4 kg. Bocian biely dosahuje výšku 95 – 105 cm a rozpätie krídel je 155 – 165 cm. V zafarbení prevažuje biela farba, konce letiek sú čierne, zobák a dlhé nohy sú oranžovočervené.

Jastrab krahulec - Accipiter nisus (1758)

Meria 28 – 38 cm, rozpätie krídel dosahuje 60 – 75 cm. Samec je asi o štvrtinu menší ako samica. V zime naše krahulce obyčajne odlietajú južnejšie a k nám prilietajú severské jedince.  Hniezdi v lesoch, najčastejšie v ihličnatých. V máji znáša 4 – 5 modrozelených vajec s hnedými škvrnami. 

TELEFÓNNE ČÍSLO:

0949 753 165

E-MAIL:

manazer@btmmb.sk

ADRESA:

Štvrtok 1, 91305 Štvrtok
Okres Trenčín
Slovenská republika

© 2021 Všetky práva vyhradené.